Bemutatkozás
A program célja a kistelepülésen élő általános iskolások támogatása tanulmányaik sikeres elvégzéséhez, másrészt pedig a kölcsönös tanulásról, egymás támogatásáról, a magyar közösségek megerősítéséről szól a Tanítsunk Magyarországért mentorprogram.
A cél érdekében 2018-ban Innovációs és Technológiai Minisztérium, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI), a Klebelsberg Központ (KK) és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) fogott össze.
A programban 2019. februártól kezdve a Debreceni Egyetem is részt vesz, a program szakmai vezetője: Körösparti Péter, a Hallgatói Kapcsolatok és Szolgáltatások (HKSZK) főigazgatója, koordinátora: Molnár Dániel, a Debreceni Egyetem Doktorandusz Önkormányzatának (DE DÖK) elnöke.
A TM program elérhetősége: tmo_de@unideb.hu
A Tanítsunk Magyarországért 1 kurzus
A mentorok kiválasztása és képzése a Tanítsunk Magyarországért 1 (TM1) szabadon választható kurzus keretén belül történik. A 2 kredites kurzus a szabadon választható tárgyak közé tartozik. A TM1 mentorkurzus és az azt lezáró TM mentortábor előfeltétele a TM2 mentorkurzusnak. A TM1 mentorkurzus nem jár ösztöndíjjal és ingyenes utazási kártyával.
A TM1 kurzusok maximum 23 fővel indíthatók, egy kurzust online hirdetünk a nem debreceni székhelyű campusok hallgatói számára.
A TM1 oktatók egy online tájékoztató keretében ismertetik a kurzus tematikáját, követelményeit, a TM program céljait és általános tájékoztatást nyújtanak a mentorálással kapcsolatban. A kurzust felvett hallgatókat hozzárendeljük az egyes TM1 kurzusok elearning oldalaihoz. Azok, akik a neptunban leadják a kurzust, a tmo_de@unideb.hu címen jelezhetik, hogy töröljük őket az elearningből. A félév során tömbösítve, összesen 14x2 órát tartanak az oktatók, amelybe beletartozik a félévkezdő és félévzáró online konzultáció is. A kurzust a TM1 oktató által meghatározott módon zárják, gyakorlati jeggyel.
Mentortábor
A TM1 kurzus sikeres elvégzését követően a mentorálás megkezdésének feltétele a következő félév elején megrendezett mentortáborban való részvétel, ahol a TM2 mentorkurzusra jelentkező, TM1 kurzust elvégző hallgatók egy egynapos tréningen vesznek részt. A tréning során megismerkednek a mentoráláshoz szükséges alapinformációkkal, a mentorprogram felületének használatával, valamint szituációs gyakorlatokon keresztül készülnek fel a leendő általános iskolai mentorálási feladataikra.
A Tanítsunk Magyarországért 2 kurzus
A Tanítsunk Magyarországért 2 (TM2) kurzusra csak a TM1 kurzust és a mentortábort teljesítő hallgatók jelentkezhetnek. A TM2 kurzus is 2 kredites, szintén a szabadon választható tárgyak közé tartozik. A TM2 mentorkurzuson résztvevő, mentorálást végző hallgatók (mentorok) havi 50 000 Ft ösztöndíjat és a mentoráltjaik létszámától függően havi 10.000 Ft (1-4 mentorált), havi 15.000 Ft (5-9 mentorált), vagy havi 20.000 Ft (10 feletti mentorált) költőpénzt kapnak az egyetemmel kötött mentorszerződés alapján. A nappali tagozatos mentorok további 2.000 Ft támogatást kapnak a havi kedvezményes diák országbérlet megvásárlásához. A levelező tagozatos mentorok egy meghatározott időszakra szóló ingyenes utazási kártyát kapnak, amellyel Magyarországon a MÁV teljes vonalán ingyen utazhatnak (a pótdíjakat, pl. IC helyjegy, fizetni kell), valamint a hajdú-bihar, a borsod-abaúj-zemplén és a szabolcs-szatmár-bereg vármegyei Volán helyközi járatait is ingyen vehetik igénybe. A kártya nem biztosít ingyenes debreceni helyi közlekedést. A 14 év alatti mentoráltak a hatályos jogszabályok értelmében ingyen utazhatnak, a 14 évet betöltött mentoráltak szintén egy ingyenes utazási kártyát kapnak.
A TM2 kurzust felvett mentorokat maximum 15 fős csoportokba soroljuk be, amelyeket egy-egy TM2 oktató vezet, akikkel át tudják beszélni a mentorálás során felmerülő kérdéseket, problémákat és a jógyakorlatok csoportos megosztására is lehetőséget kapnak, továbbá ellenőrzik a mentori tevékenységüket. A TM2 kurzust teljesítő mentorok heti 6 órát töltenek mentorálással a Debreceni Egyetem TM partneriskoláiban. A mentorálásba az utazási idő egy része beszámítható, Debrecen-céltelepülés vonatkozásában.